Pierwsze kroki w walce z uzależnieniem.

Jak zacząć? – Pierwsze kroki w walce z uzależnieniem

W dzisiejszych czasach terapia uzależnień to bardzo ważna forma leczenia. Współczesny świat i szeroka dostępność przeróżnych substancji psychoaktywnych stwarza dla ludzi ryzyko pojawienia się u nich wszelkiego rodzaju nałogów. Są one problematyczne tak samo dla doświadczającego ich człowieka, jak i dla jego rodziny i bliskich. Jako przykład można tutaj podać alkoholizm, który negatywnie odbija się na zdrowiu somatycznym człowieka, ale spożywany w nadmiarze może negatywnie odbijać się także na psychice pacjenta. Uzależnienia trzeba traktować jak problemy, które są chorobą wymagającą leczenia. Trudno jest jednak przekonać się do terapii i rozpocząć ją. Jakie powinny być pierwsze kroki w walce z uzależnieniem?

Pierwsze kroki w walce z uzależnieniem – Świadomość problemu

Najważniejszym elementem powodzenia terapii jest uświadomienie sobie własnego problemu. Chory powinien sporządzić sobie własny rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na kilka pytań takich jak:

Czy potrafię wyjść ze znajomymi i nie spożywać używek?
Czy nie mam problemów finansowych?
Czy moja rodzina cierpi z mojego powodu?
Czy życie bez używek ma sens, czy jest nudne?

Uzależniony musi przyznać, przed samym sobą oraz innymi, że jest chory i potrzebuje pomocy. Terapeuci z nawet najbardziej skutecznego ośrodka terapii uzależnień, nie będą w stanie pomóc, gdy sam zainteresowany nie będzie okazywał chęci do zmiany swoich nawyków. Droga do życia w trzeźwości wymaga walki ze sobą i ogromnego samozaparcia. Wyzwaniem jest zmotywować do tego kogoś, kto nie widzi negatywów swojego zachowania i uważa, że jego uzależnienie nie jest czymś szkodliwym i nie stanowi choroby.

Pierwsze kroki w walce z uzależnieniem – Detoks i motywacja

Bardzo ważnym krokiem ku podjęciu terapii w ośrodku jest detoksykacja. Proces ten pozwala samoistnie usunąć z organizmu pozostałości toksycznych związków i uzupełnić niedobory elektrolitów. Jego celem jest przede wszystkim przerwanie ciągu zażywania substancji psychoaktywnych oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków gwałtownego odstawienia. Proces poprawia formę pacjenta i przygotowuje go do terapii. Jest to zazwyczaj pierwszy etap leczenia w prywatnym ośrodku. Pacjent musi być dobrze zmotywowany, aby przetrwać ten, ale także dalsze procesy odwyku. Motywacja odgrywa olbrzymią rolę w terapii i to dzięki niej chory ma większe szanse na zakończenie swojego leczenia z powodzeniem. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku zdawał sobie sprawę ze swojego stanu oraz zdrowej motywacji i miał ściśle określony cel leczenia.

Pierwsze kroki w walce z uzależnieniem – Podjęcie decyzji o abstynencji

Kolejnym krokiem w walce z uzależnieniem jest dojrzała decyzja podjęcia abstynencji. Powrót do trzeźwości jest dość łatwy, natomiast trudniejsze jest utrzymanie tego stanu. U osób uzależnionych niewielka dawka substancji może wywołać chęć dalszego ich spożywania. Aby nie sięgnąć po używki ponownie, należy wyjść z przekonania, że przytrafiła nam się nieuleczalna, postępująca choroba. Nie należy też opowiadać, jakie to nieszczęście nas spotkało i niesprawiedliwość. Bardzo ważna jest również ocena towarzystwa, z którym spędzamy najwięcej czasu. Nie mogą być w nim osoby, które nałogowo piją lub spożywają narkotyki. Osobie uzależnionej potrzebna jest społeczność wspierająca, nowi znajomi lub zatroskana rodzina, do której można zadzwonić w każdej chwili i poprosić o pomoc. Chory musi też znaleźć sobie zajęcie, które wypełni mu czas i myśli.

Każda osoba uzależniona powinna dokładnie rozważyć, wybór odpowiedniej dla siebie drogi leczenia. Decydując się na odwyk w ośrodku terapii, chory ma pewność, że otrzyma najlepszą, specjalistyczną pomoc. Zaraz po przyznaniu przed samym sobą, że nałóg stał się problemem, to właśnie decyzja o podjęciu leczenia jest najważniejszym krokiem ku wyzdrowieniu. Pacjent musi uświadomić sobie skutki uzależnienia, nauczyć się asertywności i zdrowych nawyków, które mogą okazać się pomocne po powrocie do domu.

Zapraszamy również do obserwowania naszej strony, gdzie regularnie dawkujemy Wam wiedzę o uzależnieniach.