Nałóg

Nałogowe wykonywanie czynności

Jeśli nałogowo wykonujemy jakąś czynność i chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy już mamy problem, musimy poznać definicję nałogu. Określany jest on jako nabyty stan zaburzenia psychicznego lub fizycznego, połączony ze stałym lub okresowym przymusem wykonywania określonej czynności, lub zażywania chemicznej substancji psychoaktywnej. Charakteryzuje się silną potrzebą regularnego spożycia lub robienia danej rzeczy.

Nałóg a uzależnienie

Przez nałóg tracimy wolność wyboru lub jesteśmy w niej ograniczeni. Wykonując w kółko tę samą czynność, nie jesteśmy w stanie rozwinąć się w żaden sposób. Uzależnienie jest pewnego rodzaju ucieczką od problemów, emocji, z którymi trudno sobie poradzić, od podejmowania decyzji i innych ważnych spraw. Tak samo uzależnienie może dotyczyć wszystkiego. Poprzez przyjmowanie substancji psychoaktywnych, wykonywane czynności, aż po przeżywanie konkretnych emocji. Różnicą natomiast pomiędzy nimi, jest to, że w wypadku nałogu podejmowane są stałe i świadome decyzje, mimo tego, że znamy ich szkodliwość. Wiąże się on z aspektem psychologiczno-emocjonalnym. Uzależnienie to konsekwencja nałogu objawiająca się w postaci fizjologicznej zależności.

Rodzaje nałogów

Skłonności związane są z grupą substancji, które powodują uzależnienie, a należą do nich: nikotyna, alkohol etylowy, opioidy (np. heroina, morfina), barbiturany (stosowane jako leki nasenne), niektóre stereoidy i leki psychotropowe (benzodiazepiny). Ludzie często mają problem również z rezygnacją z pewnych zachowań. Pomimo, że nie wszystkie są uznane oficjalnie, to do uzależniających czynności zaliczamy: masturbację i pornografię, korzystanie z Internetu i granie w gry komputerowe, samookaleczanie, hazard, uzależnienia seksualne, pracę, zakupy, jedzenie, telewizję, słuchanie muzyki. W naszych czasach najczęściej występującymi uzależnieniami są alkoholizm, nikotynizm, narkomania, zaburzenia odżywiania, pracoholizm, hazard i seksoholizm. Coraz częściej pojawia się także siecioholizm, zakupoholizm i uzależnienie od telefonu.

Jak powstaje uzależnienie?

Pojawienie się uzależnienia następuje zazwyczaj w taki sam sposób. Osoba coraz częściej zaczyna używać substancji, która daje jej ukojenie i chwilową przyjemność. Zażywanie tego środka w następstwie, staje się koniecznością. Uzależniony, mimo chęci, nie jest w stanie samodzielnie zrezygnować z nadużywania pewnych czynności. Celem takiej osoby, jest sięgnięcie po używkę i staje się to ważniejsze od innych potrzeb. Charakterystyczne cechy osoby uzależnionej to tendencja do kłamania oraz usprawiedliwiania siebie z danych zachowań. Jest to typowy mechanizm obronny. Do tego dochodzi osłabienie woli, obsesje, natręctwa myślowe i kompulsywność. Czasami chory izoluje się od świata, a jego głównym celem staje się zdobycie i zażycie środka, od którego jest uzależniony.

Jak wyleczyć się ?

Do zwalczenia nałogu najważniejsza jest postawa osoby uzależnionej. Motywacja oraz chęć, jaką posiada, odgrywa najważniejszą rolę w rozpoczęciu walki z nałogiem. Pierwszym krokiem ku niej, jest detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu z toksycznej substancji. Najlepszym rozwiązaniem, jest wykonanie jej pod okiem doświadczonego lekarza. Po wykonaniu odtrucia powinniśmy rozpocząć terapię w ośrodku odwykowym. Psychoterapia w połączeniu z silną wolą pacjenta, przynosi w skutku uwolnienie od nałogu.

Aby rozpoznać czy czynności, które wykonujemy nałogowo, są już problemem, musimy pogłębić swoją wiedzę na zaistniały temat. Powinniśmy znać definicję uzależnienia i jego objawy. Analiza naszych zachowań i porównanie z mechanizmem powstawania uzależnienia odgrywa kluczową rolę w rozpoznaniu problemu. Często sami nie jesteśmy w stanie zauważyć pewnych czynników, świadczących o wpadaniu w nałóg, dlatego bardzo ważne jest słuchanie najbliższych. Zaufanie oraz obserwacja będzie miało ogromny wpływ na wczesne wykrycie uzależnienia