Alkohol_sięga_po_coraz_młodszych

Alkohol sięga po coraz młodszych

Dojrzewanie u młodych, to okres buntu oraz próbowanie rzeczy zakazanych. Młodzież widząc w domu alkohol, albo zrażają się do sięgnięcia po alkohol, albo po niego sięgają. Używki pojawiają się często przy uroczystościach, natomiast w przypadku młodzieży jest inaczej, gdyż tutaj każda okazja jest powodem do picia. Młodzi wagarują, robią imprezy, chodzą na dyskoteki, gdzie mają właśnie kontakt z alkoholem. W momencie kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu jest nam przyjemnie, jesteśmy wyluzowani, myślimy, że czujemy ulgę. Światowa organizacja Zdrowia przedstawiła statystyki regularnego spożywania alkoholu u ludzi młodych.

Dlaczego nastolatkowie piją alkohol?

Najczęstszymi powodami są, aby poczuć się dorosłym, zaspokoić ciekawość, być na luzie, dopasować się do otoczenie, w którym nie byli dotąd akceptowani oraz poprzez wyrażenie swojego buntu. Nie ukrywajmy, że alkohol jest łatwo dostępny. Alkohol doprowadza do uszkodzenia procesów rozwojowych. Z biegiem czasu, kiedy młody człowiek jest już uzależniony, ma zaburzoną zdolność zapamiętywania i logicznego rozumienia. Pojawiają się już, wtedy trudności w nauce, a co za tym idzie, powstaje bariera w dalszym budowaniu kariery zawodowej. Taki człowiek ma już zaburzoną zdolność do uczenia.

Od niemowlęcia kształtuje się relacje z dzieckiem

Psychologowie mówią, że jest to podstawą. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dla dziecka dorastającego, głównie wpływ ma jego środowisko, w którym przebywa. Dlatego też rodzic powinien uczyć swoje dziecko mówić „nie”. Od wieku, kiedy dziecko jest małe, musimy zbudować relacje, tak aby nam dziecko ufało oraz szacunku, że nie jest zbędnym „towarem”. To małe gesty, ale które przyczyniają się do wniesienia dobra dla dziecięcego, asertywnego świata. Z pijanym nastolatkiem, który wraca pijany do domu, należy rozmawiać, stosując strategię rozmowy, przedstawiając w niej swój punkt widzenia problemu.

Niektórzy rodzice pozwalają dziecku pić alkohol w domu

Aby nie wyszło np.: do kolegów i piło poza domem. Jednak tutaj zdania rodziców są podzielone, ponieważ dziecko może to zrozumieć w sposób, że wolno mu pić alkohol oraz, że rodzice na to wyrażają zgodę. Każda rodzina podchodzi do tego tematu indywidualnie. Takie decyzje nie są łatwe, gdyż wymagają przemyślenia oraz omówienia. Najważniejsza jest szczerość i porozumienie w relacjach rodzic dziecko.

Rodzic musi zwrócić uwagę, kiedy jego dziecko zaczyna mieć problemy z nauką, kiedy jest ono rozdrażnione, wpada w frustrację, w momencie kiedy ma wahania nastroju, kiedy czuć od niego alkohol oraz gdy zaniedbuje swój wygląd i strój.
Kiedy dochodzi do sytuacji, że dziecko zaczyna kraść pieniądze rodzicom, albo też nie oddaje reszty pieniędzy z zakupów, to sygnał, że coś się dzieje niedobrego. Ofiarami uzależnienia alkoholowego nie są tylko dorośli, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ale coraz częściej dotyczy to dzieci i młodzieży między dwunastym a szesnastym rokiem życia. Młodzi chcą się czuć dowartościowani i lepsi. Chcą czuć rozluźnienie. Alkoholizm wśród nastolatków, występuje niekoniecznie w rodzinach patologicznych. Tutaj nie ma reguły. Dzieci z dobrych domów także wpadają w uzależnienie, a dzieci z patologicznych rodzin, wręcz nie cierpią widoku butelki piwa czy wódki.

Występuje kilka czynników, które mają wpływają na pociąg do alkoholu

Jednym z nich jest czynnik genetyczny, biologiczny, a trzeci jest czynnikiem psychospołecznym. Dzieci są bardziej podatne na sugestię. Obserwując swoich rówieśników, sami chcą wejść w to środowisko. Picie alkoholu wpływa na uszkodzenie wątroby. Alkohol spożywany w okresie dojrzewania, ma negatywny pływ  na równowagę hormonalną. Uzależnienie od alkoholu ma wpływ na psychikę. Powoduje zaburzenia zachowań agresywnych, doprowadza to do depresji czy stresów pourazowych. Ci młodzi ludzie są częściej narażeni na popełnianie samobójstw. Nie należy dawać takiemu dziecku kluczy do samochodu, ani też pozwalać kierować samochodem. U tych nastolatków częściej zdarza się jakieś wykroczenie, czyny karalne, bo wydaje im się, że są bezkarni. Doprowadza, to również do bójek, czy włamań, zaczepiania ludzi, a w najgorszych przypadkach morderstwa.

Ważnym aspektem jest rozmowa z dzieckiem

Próbując wytłumaczyć mu, że nie warto oraz przede wszystkim nauczyć się słuchać własnego dziecka, słuchając go podczas rozmowy. Nie próbujmy mu, w tym momencie przeszkadzać, jeśli ma zamiar wyrzucić z siebie dlaczego tak się dzieje i dlaczego to robi. Rodzic musi poinformować młodego człowieka, o tym jakie mogą być tego stutki niepożądane. Nastolatkowie sięgają po alkohol, bo  właśnie jest, to zakazane. Próbują oni uciec od problemów, od rzeczywistości, zapomnieć o nierozwiązanych problemach, zmniejszyć lęk, albo i też po to, aby zwrócić na siebie uwagę. W skrajnych przypadkach, kiedy już nie można pomóc nastolatkowi, konieczne jest podjęcie leczenia.

Podsumowując

Prędzej czy później i tak młody człowiek sięgnie po alkohol. Rodzic powinien na to przygotować siebie i swoje dziecko. Wiek dojrzewania, to niezwykle trudny okres dla rodzica i dziecka. To, także moment, aby relacje rodzic i jego dziecko, potrafili ze sobą rozmawiać, ale na to kształtuje się zaufanie od momentu, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Jeśli dziecko nie ma zaufania do rodzica, to nie będzie potrafiło porozmawiać o swoich problemach.