Czym różni się detoksykacja od terapii uzależnień?

Czym różni się detoksykacja od terapii uzależnień?

Częste spożywanie alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Nawet niewielkie ilości etanolu dostarczane regularnie do organizmu, powodują poważne zmiany w funkcjonowaniu wielu narządów oraz całych układów. Choroba alkoholowa co roku dotyka tysiące osób, a w konsekwencji ich rodzin. Metodą wyjścia z uzależnienia jest terapia, bardzo często poprzedzona detoksykacją.

Dlaczego detoksykacja jest potrzebna?

Detoks jest mniej znaną metodą leczenia uzależnień niż terapia. To dlatego, że przez wielu jest uznawany za pierwszy jej etap. Mimo, że często są przeprowadzane w tym samym ośrodku, detoksykacja znacznie różni się od terapii. Jest niezwykle potrzebnym etapem leczenia.

Detoks pomaga w leczeniu uzależnienia biologicznego od alkoholu. Kiedy osoba uzależniona przestanie dostarczać do organizmu etanolu, reaguje on w sposób bardzo gwałtowny. Pojawiają się dreszcze, skoki ciśnienia oraz napady złości. Jest to spowodowane przyzwyczajeniem organizmu do trucizny oraz jego uzależnieniem. Właśnie ten etap jest często najtrudniejszym elementem wychodzenia z choroby. Chory, chcąc zakończyć pojawianie się niepożądanych objawów, sięga po butelkę, pewny, że nie ma innego wyjścia.

W ośrodku, w którym znajduje się specjalnie wyszkolony pod tym kątem personel, uzależniony na szansę na przetrwanie w dobrych warunkach pierwszej fazy detoksu. Podczas odstawienia czynnika uzależniającego, pojawia się również ból całego ciała oraz ogromny dyskomfort.
W takim przypadku choremu podawane są środku przeciwbólowe. Dodatkowo, podawane są kroplówki, które mają na celu odpowiednie nawodnienie organizmu, a tym samym redukcję skutków ubocznych spowodowanych odwodnieniem organizmu.

Terapia uzależnień a detoksykacja

Podstawową różnicą jest rodzaj uzależnienia, jaki jest leczony podczas każdego z etapów. Jak wspominaliśmy, detoks odpowiada za leczenie uzależnienia biologicznego i w zależności od pacjenta, może trwać od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie osoba uzależniona jest pod stałą opieką lekarską, ponieważ może dojść nawet do zatrzymania akcji serca, spowodowanego znaczącymi skokami ciśnienia podczas trwania detoksykacji.

Terapia natomiast zajmuje się uzależnieniem psychicznym. Chory, podczas spożywania alkoholu, odczuwa satysfakcję oraz spokój, wynikające z działania etanolu. Przyzwyczaja się do stanu umysłu, jaki występuje podczas odurzenia alkoholowego i traktuje go jako ucieczkę przed problemami. Część z nich jest spowodowana alkoholizmem, natomiast część doprowadza osobę do uzależnienia. Terapia ma na calu pokazanie choremu sposobów na walkę
z uzależnieniem. Udowadnia, że życie bez alkoholu jest na lepszym poziomie i uświadamia skutki wynikające ze spożywania alkoholu. Pomaga również odbudować więzi rodzinne oraz wspomaga chorego w dążeniu do trzeźwości oraz naprawy błędów popełnionych podczas choroby.

Czy detoksykacja i terapia mogą występować bez siebie?

Nie ma detoksykacji bez terapii, tak samo jak nie ma terapii bez detoksu. Istnieją przypadki, kiedy chory po detoksie zrezygnował z terapii pewny, że ten etap pomógł mu wyjść z choroby. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że nie potrafi poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Jedyną reakcją, jaką sam pamięta, na stresujące chwile, jest spożywanie alkoholu. Może dojść do sytuacji, że zaledwie jeden kieliszek doprowadzi do nawrotu choroby.

Terapia uczy, jak odmawiać zarówno swoim pragnieniom sięgnięcia po etanol, jak i znajomym, którzy bagatelizują chorobę. Bez tego etapu chory jest narażony na powrót do nałogu
w niedługim czasie po opuszczeniu ośrodka.

Natomiast detoks jest konieczny. Odbywa się on już jeden dzień po odstawieniu alkoholu. Chory odczuwa wszystkie jego skutki uboczne, nie będąc pod opieką specjalistów. W takim wypadku może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Może również okazać się, że chory podczas terapii oszukuje swojego terapeutę, nadal spożywając alkohol, ponieważ nie potrafi poradzić sobie z sygnałami biegnącymi od jego organizmu.

Detoksykacja i terapia uzależnień różnią się przede wszystkim rodzajem uzależnienia,
z którymi pozwalają uporać się choremu. Detoks eliminuje uzależnienie biologiczne, natomiast terapia psychiczne. Zarówno jedno, jak i drugie, występują razem, aby udzielić skutecznej
i specjalistycznej pomocy osobie uzależnionej.