Zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe

W ostatnich latach nadmierne spożywanie alkoholu jest problemem, który występuje coraz powszechniej. Termin zatrucie alkoholowe staje się powszechniejszy. Dotyczy to zarówno osób młodych, w średnim wieku jak i starszych.
W środowisku osób młodych nadmierne spożywanie alkoholu jest spowodowane presją społeczną oraz przekonaniem, że spożywanie alkoholu wiąże się z sygnałem, że są dorośli i mogą więcej niż w czasach dzieciństwa. Zespół objawów, występujących od razu po spożyciu dużej ilości alkoholu, nazywamy zatruciem  alkoholowym.

Sześć etapów zatrucia

Zatrucie alkoholowe często jest mylnie kojarzone z kacem lub sytuacją bezpośredniego zagrożenia życia osoby pod wpływem etanolu. Jednak o zatruciu mówimy już od poziomu
0,3-0,4 promila alkoholu we krwi. Etapy zatrucia alkoholowego dzielimy na:

  • Etap I – 0,3 do 0,4 promila alkoholu we krwi. Pojawia się lepszy nastrój oraz większa pewność siebie. Osoba, która spożyje alkohol równy tej wartości, ma dłuższy czas reagowania, a jego koordynacja ruchowa spada.
  • Etap II – 0,5 do 0,6 promila alkoholu we krwi. Nadal postępuje pogorszenie koordynacji, dodatkowo pojawia się słowotok oraz osłabienie samokontroli.
  • Etap III – 0,7 do 2,0 promili alkoholu we krwi. Pojawiają się problemy z logicznym wnioskowaniem oraz koncentracją. Wzmaga się drażliwość, może pojawić się agresja, a ciśnienie i tętno podnoszą się.
  • Etap IV – 2,0 do 3,0 promili alkoholu we krwi. Pojawia się senność oraz znaczne zaburzenia koordynacji ruchowej, co skutkuje chwiejnym krokiem.
  • Etap V – 3,0 do 4,0 promili alkoholu we krwi. Pojawiają się objawy, które mogą zagrażać życiu osoby. Upośledzenie odruchów, śpiączka, a nawet zahamowanie oddychania lub zaburzenia rytmu serca. Dodatkowo spada temperatura ciała, co może doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
  • Etap VI – 4,0 i więcej promili alkoholu we krwi. Pojawia się bezpośrednie zagrożenie życia. Znaczne zaburzenia oddychania oraz spadek ciśnienia, które mogą doprowadzić do śmierci.

Należy zaznaczyć, że każdy organizm w inny sposób reaguje na spożywanie alkoholu. Reakcja ta w znacznym stopniu zależy od wieku, masy ciała oraz stylu życia osoby spożywającej etanol. Kobiety, które są statystycznie drobniejsze niż mężczyźni, częściej są narażone na zatrucie alkoholowe niż mężczyźni.

Osoba, u której obserwuje się objawy zatrucia alkoholowego od III-IV etapu powinny zgłosić się do lekarza w celu uzyskania fachowej pomocy. W takim wypadku podaje się choremu środki nawadniające. W zależności od postępowania upojenia alkoholowego, podawane są one doustnie lub za pomocą kroplówek.

Każdy kolejny etap zatrucia alkoholowego wymaga bezwzględnego skorzystania z pomocy lekarskiej, ponieważ jest to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia chorego.

Skutki zatrucia alkoholowego

Wśród powszechnej opinii, skutkiem zatrucia jest syndrom dnia następnego, powszechnie nazywany kacem. Jest to skutek nadmiernego spożycia alkoholu, jednak nie zatrucia alkoholowego.

Zatrucie jest spowodowane nadmiarem toksyn, które występują w organizmie. Za ich metabolizm odpowiada wątroba, która najczęściej doskonale spełnia swoją rolę. Jednak dostarczenie nadmiaru toksyn w postaci etanolu do organizmu powoduje, że wątroba działa zbyt wolno na ich pozbycie się. Dlatego zaczynają one oddziaływać na cały organizm, powodując zaburzenia funkcjonowania przede wszystkim układu nerwowego oraz krwionośnego. Następnie następuje pojawienie się zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Częste doprowadzanie do zatrucia alkoholowego może przyczynić się do licznych chorób,
w tym do marskości wątroby, która jest poważną chorobą spowodowaną nadmiarem toksyn
w organizmie. Alkohol etylowy jest również jednym z czynników powodujących występowanie nowotworów, przede wszystkim układu pokarmowego człowieka.

Zatrucie alkoholowe jest poważnym skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu. Bagatelizowanie go i spożywanie kolejnych porcji, może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu, a w konsekwencji do poważnych problemów zdrowotnych a nawet do śmierci. Należy pamiętać, że nie tylko osoby uzależnione są narażone na konsekwencje w wyniku spożywania alkoholu. Nadmierne, jednorazowe spożycie etanolu również może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego należy zachować umiar przy piciu oraz mieć na uwadze swoje dobro i zdrowie.