Czym jest nałogowe wykonywanie czynności?

Nałogowe wykonywanie czynności to inaczej uzależnienie. Powtarzalna czynność, którą osoba uzależniona robi tak często, że nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Panuje przekonanie, że tylko alkoholizm czy narkomania – czyli nadużywanie substancji psychoaktywnych prowadzi do uzależnienia. Nic bardziej mylnego! Sympatia do gier losowych, nadmierna praca czy czerpanie przyjemności z zakupów również może prowadzić do choroby. Bardzo rzadko widać granicę, którą przekraczamy.

Leczenie hazardu w ośrodku terapii mental relax house
Leczenie cyberuzależnień
Leczenie zakupoholizmu
Leczenie pracoholizmu w ośrodku terapii

Hazard

Możliwość brania udziału w grach hazardowych w dzisiejszym świecie jest dość powszechna. Na początku to tylko zabawa. Dreszczyk emocji. Hazard już nie stanowi rozrywki najbogatszych, którzy odwiedzają kasyna. Gry hazardowe pojawiają się na ulicy w postaci automatów. Następuje rozkwit zakładów bukmacherskich. Internet otworzył wrota milionom fanów gier hazardowych. Aktualnie żyjemy w czasach, gdzie nie trzeba wychodzić z domu, żeby zasięgnąć tego rodzaju rozrywki. Niestety rozrywka przeradza się w chorobliwe dążenie do wygranych. Przy czym pojedyncze wygrane nie dają im satysfakcji. Adrenalina wciąż rośnie. Należy pamiętać, że leczenie nałogowych czynności to proces długofalowy.

Cyberuzależnienia

Termin cyberuzależnienie jest terminem nowym. Żyjemy w czasach, w których technologia napędza życie. Kupując nowego smartphone czy konsole do gier nie zastanawiamy się jak ona wpłynie na nasze życie. Okazuje się, że rozwój Internetu i Social Mediów potrafi prowadzić do choroby jakim jest cyberuzależnienie. Oczywiście bagatelizujemy to, że wgapiamy się w telefon, scrollujemy kolejne posty w socialach. Cyberuzależnienie prowadzi do alienacji, braku kontaktu z równieśnikami. Zjawisko to jest realnym zagrożeniem, które należy leczyć. Leczenie nałogowych czynności związanych z cyberuzależnieniem do łatwych nie należy. Bardzo trudno jest nam dziś zrezygnować z technologii.

Zakupoholizm

Czy kompulsywne kupowanie i nadmierna z tego przyjemność jest chorobą? Tak. Nadmierna przyjemność, bez której ciężko nam żyć. Zakupoholizm to dość świeża jednostka chorobowa. Konsumpcjonizm napędza świat. Coraz mniej znaczy fraza „mniej znaczy więcej”, bo społeczeństwo chce coraz więcej, a granica przesuwa się coraz bardziej.
Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to mają czynniki takie jak aspekty społeczne czy psychologiczne a nie rzadko biologiczne. Te ostatnie stanowią o wpływie na tzw. Układ nagrody. Społeczny aspekt dotyczy tego, z kim przystajemy. Upodobniamy się do osób, które nam imponują, często materialnie. Nie chcemy czuć się gorsi. Popadamy w kompleksy, których efektem może być choroba. Nie należy bagatelizować tego schorzenia, bowiem leczenie nałogowych czynności trwa znacznie dłużej, niż się w nie popada.

Pracoholizm

Pracoholizm jest zaburzeniem polegającym na uzależnieniu od pracy objawiającym się ciągłą potrzebą wykonywania czynności zawodowych. Przekłada się to w efekcie na zaniedbanie innych sfer życia, takich jak: sen, życie towarzyskie czy rodzinne oraz realizacja pasji. Osoba z tym zaburzeniem często ma potrzebę nadmiernej, złudnej kontroli nad otoczeniem, a także dąży do skrajnej perfekcji. Pracoholizm jest groźnym zaburzeniem, które ma swoje konsekwencje nie tylko psychiczne, ale także fizyczne w postaci: wyczerpania, bezsenności, zaburzeń seksualnych, czy braku koncentracji, co może dorowadzić nawet do zawałów serca lub chorób układu krążenia. W Mental Relax House pokażemy Ci jak znaleźć balans między pracą a życiem.