Słowo motywacja wywodzi się z łacińskiego moveo i oznacza wprawianie w ruch, popychanie. Jest wewnętrznym stanem człowieka, mającym wymiar atrybutowy. To stan gotowości do podjęcia określonych działań. Wynika z potrzeb pięciu kategorii: fizjologicznych, bezpieczeństwa, afiliacji, uznania i samodoskonalenia, oraz określa podłoże tych zachowań i ich zmian. By je zaspokoić, potrzebna jest odpowiednia mobilizacja całego organizmu i woli człowieka. To motywacja pozwala nam poznawać i budować dobre nawyki.
Skąd bierze się motywacja?
Aby wiedzieć, jak skutecznie budować dobre nawyki, musimy być świadomi tego, skąd bierze się motywacja. Jej głównym źródłem jesteśmy my sami, a mianowicie nasze plany i marzenia. To one pchają nas do osiągania celów, zdobywania nowych doświadczeń i stawania się lepszymi. Pozytywny wpływ na naszą motywację ma także presja wywoływana przez osoby trzecie. Stawiający wymogi rodzice, chęć spodobania się partnerowi czy dorównania znajomym, wymagający nauczyciel lub szef w pracy. To właśnie dla nich jesteśmy w stanie zebrać się i wyrobić pozytywny nawyk. Musimy pamiętać jednak, że wpływ czynników zewnętrznych czy nieprzemyślane poczynania mogą przemienić się w tzw. „słomiany zapał” czyli entuzjazm, który jest ulotny i krótkotrwały.
Jak budować dobre nawyki?
Po pierwsze trzeba uwierzyć w to, co chcemy w sobie zbudować. Musimy być pewni, że tego chcemy i dobrze zmotywowani. To motywacja pozwoli nam pracować nad sobą każdego dnia i być w tym systematycznymi. To wytrwałość prowadzi do celu. Nie możemy poddać się już na starcie, gdy coś nam nie idzie. Nikt nie staje się mistrzem pierwszego lub drugiego dnia. Warto też rozpisać sobie na kartce cele, które chcemy osiągnąć. Jeśli jest on zbyt ogólny, możemy podzielić go na poszczególne wyzwania i wdrażać je w życie po kolei. W ten sposób będzie dużo łatwiej oswoić i przyzwyczaić się do nowych nawyków i nie będzie dla nas to tak duży szok, jak gdybyśmy zmienili nasze przyzwyczajenia całkowicie w jeden dzień.
Systematyczność – sekret dobrych nawyków
Systematyczne działanie jest nam niezbędne do zbudowania dobrych nawyków. Bardzo pomocne mogą okazać się w tym aplikacje w telefonie, kalendarz lub rozpisany plan. Najlepiej, gdy czarno na białym będziemy widzieć co mamy zrobić danego dnia, a także o jakiej porze. Jeśli jest taka możliwość, możemy wyznaczyć sobie dokładną godzinę czynności, która jest naszym celem. Jeśli chcemy wprowadzić w nasze życie np. co wieczorne malowanie lub medytację, to warto zapisywać sobie w kalendarzu te czynności z powiadomieniem, które nam o nich przypomni. To naprawdę pomaga, ponieważ mamy zaplanowany i przeznaczony czas tylko na skupienie się na naszym nowym zajęciu. Ważne jest, aby nie robić kilkudniowych przerw od nawyku, który chcemy zbudować. Potrzeba kilku tygodni, żeby coś weszło nam w krew. O wiele łatwiej zaniedbać i porzucić przyzwyczajenie, niż je rozwijać.
Pozwól się wspierać
W skutecznym budowaniu dobrego nawyku ważne jest, aby nie polegać tylko na sobie. Powinniśmy znaleźć wsparcie w osobach trzecich. Czasami jest to wręcz konieczne, ponieważ nie mamy wiedzy na każdy temat, musimy się czegoś nauczyć i potrzebujemy nauczyciela. Taka osoba doda nam także motywacji i będziemy bardziej zmobilizowani. Umawiając się np. na trening z trenerem, będzie nam trudniej zrezygnować z nawyku, aby go nie wystawić lub nie zwieźć. Przy drugiej osobie mamy szansę także na większe skupienie i skoncentrowanie się na czynnościach, które robimy. Warto dać sobie wsparcie, przynajmniej na początku naszej drogi z nowym zajęciem.
Każdy z nas ma różne cele oraz marzenia w życiu. Najważniejsze jest, aby uporczywie do nich dążyć. Na wszystko potrzebny jest czas. Nie da się naszych długoletnich przyzwyczajeń zmienić jednym pstryknięciem. Nie pokochamy od razu czegoś, czego nie robiliśmy przez całe życie. Nie możemy jednak poddawać się na starcie i rezygnować po kilku dniach przerwy. Powinniśmy szukać jak najwięcej czynników motywacyjnych dla naszych działań. To właśnie one pozwolą nam skutecznie i na dłuższy czas zbudować dobre nawyki.