Optymizm pochodzi od łacińskiego słowa „optimum”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „najlepiej”. Jest to pogląd filozoficzny, zakładający, że obecna sytuacja oraz istniejący świat są możliwie najlepsze i racjonalnie urządzone. Życie natomiast jest dobre i można osiągnąć w nim szczęście i doskonałość. Pozytywne nastawienie do życia cechuje przede wszystkim osoby, które chcą dotrzeć do określonego celu i widzą przed sobą drogę, jaką muszą pokonać. Nie zniechęca ich ona, ale powoduje pojawienie się uczucia ekscytacji wywołanego perspektywą nowych doświadczeń oraz nauki.
Optymizm a osiągnięcie sukcesu
Uważa się, że sukces, jaki można osiągnąć zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej, zależy od nastawienia do życia. Osoby, które na starcie swojej działalności, zakładają najgorsze scenariusze, takie jak upadek firmy niedługo po jej założeniu lub popadnięcie w długi, mają statystycznie niewielkie szanse na powodzenie. Natomiast osoby, które rozpoczynając nowy projekt, mają do niego pozytywne nastawienie i zakładają jego powodzenie, mają dużo większe szanse na sukces.
Sprawa wygląda podobnie zarówno w kwestiach finansowych, jak i w przypadku wchodzenia w związki. Osoby, które zaczynają znajomości z pozytywnym nastawieniem oraz zakładają, że relacja ma duże szanse na przetrwanie, są szczęśliwsze i tworzą dłuższe związki. W przypadku osób negatywnie nastawionych do związku na początku ich drogi, istnieje niewielka szansa na długotrwały i udany związek.
Pozytywne nastawienie do życia a kontakty międzyludzkie
Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne w nawiązywaniu znajomości. Zarówno w miejscu pracy jak i w grupie znajomych. Psycholodzy określają, że czas, jaki jest potrzebny na pierwszą ocenę nowopoznanej osoby to zaledwie 4 do 7 sekund. Osoby pozytywne to najczęściej również osoby, które są uśmiechnięte i otwarte na ludzi. Chętnie i łatwo nawiązują relacje, ponieważ wywierają pozytywne pierwsze wrażenie na rozmówcach.
Optymizm pomaga również w utrzymaniu dobrych i bliskich relacji. Osoby optymistyczne chętniej spotykają się ze znajomymi, proponując spontaniczne wyjścia w miejsca, gdzie można znaleźć różne atrakcje. Starają się o utrzymanie relacji. Zależy im również, aby kontakt był trwały i pozytywny.
Introwertyzm a optymizm
Osoby o pozytywnym nastawieniu do życia to najczęściej ekstrawertycy. Są zwykle
w centrum uwagi oraz potrafią odnaleźć się w dużej grupie osób. Głośno pokazują swój optymizm, chętnie dzieląc się nim z innymi.
Osoby, które są introwertykami, społeczeństwu kojarzą się raczej z negatywnym podejściem do życia lub realizmem. Jednak wśród nich również można znaleźć optymistów. Nie manifestują oni swoich założeń, dlatego są mylnie odbierani przez otoczenie. Osoby, które są optymistycznymi introwertykami, są przekonane o tym, że zrealizują wiele swoich planów oraz marzeń. Zakładają, że świat jest doskonale poukładany, a osobom z ich otoczenia zależy przede wszystkim na dobru. Potrafią wyciągnąć wiele pozytywnych aspektów sytuacji i wierzą, że wszystko ma swój powód, szukając wytłumaczenia świata. Jednak nie czują potrzeby dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z innymi osobami, zostawiając je dla siebie oraz swoich najbliższych.
Optymizm w literaturze i kinie
Głęboko zakorzeniony optymizm możemy odczuć podczas czytania książek lub oglądania filmów akcji. Często widz, obserwując wyjątkowo niebezpieczną lub stresującą scenę, w jakiej uczestniczy główny bohater historii, nadal jest spokojny. Scenarzyści oraz autorzy prowadzą akcję w taki sposób, aby ulubieńcy widzów przetrwali nawet najtrudniejsze sytuacje, które
z pozoru są bez wyjścia. Zakorzenia to w odbiorcach optymizm, który zakłada, że główny bohater oraz bliskie mu osoby, przeżyją do końca historii.
W przypadku serii książek lub filmów, istnieje tendencja do kończenia pewnej części śmiercią jednej z postaci. W takich momentach, na forach internetowych związanych z tytułem, można obserwować stały trend. Zakłada on, że fani serii szukają sposobów, aby bohater okazał się żywy. Wykazują się tym samym optymizmem, zakładając, że ulubionym postaciom nie może stać się krzywda.
Postrzeganie optymistów przez społeczeństwo
Osoby z pozytywnym nastawieniem do życia są odbierane przez społeczeństwo w różnorodny sposób. Zdarza się, że realiści lub pesymiści zakładają, że optymiści są od nich mniej dojrzali. Jest to spowodowane ich podejściem do poważnych sytuacji. Potrafią w nich znaleźć nawet niewielką ilość nadziei, co poprawia ich nastrój, co jest reakcją obronną w ciężkich chwilach.
Jednak przez większość społeczeństwa optymiści są uważani za bardzo ważnych członków społeczności. Są potrzebni, aby w trudnych chwilach stać się oparciem dla tych osób, które stracą nadzieję.
Najlepsze zawody dla optymistów
Optymiści są szczególnie pożądani w trudnych do wykonywania i obciążających psychicznie zawodach. Odnajdują się również w pracy jako artyści, gdzie mogą wyrazić siebie i swoje szczególne podejście do życia oraz otaczającego ich świata. Osoby z pozytywnym nastawieniem do życia, są ważną grupą społeczną, która doskonale balansują pesymistyczne podejście do świata, które pojawia się wśród niektórych grup społecznych.