Wiele z nas zmaga się z problemami natury psychicznej. Mimo to, niewielki odsetek decyduje się na profesjonalne leczenie. Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie terapii, to już zrobiłeś gigantyczny krok w kierunku poprawy zdrowia psychicznego i swojego samopoczucia. Doceń siłę, której wymaga przyznanie się przed samym sobą do problemów i bądź z tego dumny. Jednak pamiętaj, że możesz odczuwać dodatkowy stres i niepokój na myśl o rozpoczęciu terapii. Jest to normalny proces wynikający z ludzkiego strachu przed nowym i nieznanym. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy ten artykuł, bowiem pragniemy, aby wejście na terapeutyczną ścieżkę przebiegło w jak najlepszych warunkach.
Jak wybrać terapeutę?
Poszczególnie terapeuci różnią się między sobą pod wieloma względami. Z pewnością nie znajdziemy dwóch takich samych terapeutów. Przed umówieniem spotkania w klinice lub gabinecie, warto zadać odpowiednie pytania samemu terapeucie lub sekretarce. Poniżej prezentujemy pytania, które najlepiej zadać przed umówieniem się na spotkanie:
Przynależności: Do jakich stowarzyszeń zawodowych należy nasz terapeuta?
Wykształcenie: Jakie jest jego wykształcenie akademickie i jakie odbył szkolenia, które przygotowało go do wykonywania zawodu terapeuty?
Koszty: Jakie są koszty sesji terapeutycznej? Czy wizytą mogą zostać pokryte z funduszu zdrowia?
Doświadczenie: Jakie specjalistyczne szkolenie lub doświadczenie posiada nasz terapeuta w pracy z problemem, z którym się zmagam?
Zasady: Jakie są protokoły w gabinecie? (np. rezerwacja wizyt, płatności za nieobecności, nagłe wypadki, dostęp do budynku po godzinach, itp.)
Specjalizacje: Jaki rodzaj terapii prowadził wcześniej lub ocenie? (Czy terapeuta stosuje głównie terapię rozmową, czy też uwzględnia możliwości odgrywania ról, wizualizację, hipnozę, sztukę albo „pracę z ciałem”).
Jakie są rodzaje terapii?
Terapeuci są przeszkoleni w zakresie różnych technik oraz nurtów z dziedziny psychologii i psychoterapii, które mogą pomóc w lepszym radzeniu sobie z chorobą psychiczną, rozwiązywaniu problemów osobistych oraz wprowadzaniu osobistych zmian w życiu. Dowiedzenie się tego, w jakiej technice lub dziedzinie pracuje nasz terapeuta, może dać lepsze wyobrażenie o tym, co wydarzy się podczas sesji. Wyróżniamy następujące rodzaje terapii:
- Skoncentrowana na kliencie (terapia skoncentrowana na osobie): Niedyrektywna forma terapii rozmowy, która kładzie nacisk na pozytywny, bezwarunkowy szacunek.
- Poznawcza lub poznawczo-behawioralna: Koncentruje się na tworzeniu połączeń między myślami, zachowaniem i uczuciami.
- Egzystencjalna: Koncentruje się na tobie (wolna wola, samostanowienie), a nie na symptomie.
- Gestalt: Koncentruje się na doświadczeniu klienta „tu i teraz”.
- Psychoanalityczna lub psychodynamiczna: Koncentruje się na nawiązaniu kontaktu i przepracowaniu bolesnych uczuć w nieświadomym umyśle.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty – wyjaśniamy krok po kroku
Po wyborze terapeuty oraz modelu terapii, w którym pragniemy podjąć leczenie, musimy odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty. Z reguły trwa ona nieco dłużej od standardowej – od 1 godziny do 1,5 – ponieważ podczas niej terapeuta będzie starał się przeprowadzić rozeznanie, postawić wstępną diagnozę, poznać nasz problem oraz ustalić wstępny plan leczenia. Aby sprawnie przejść przez ten etap, najlepiej będzie jeśli odpowiednio przygotujemy się do niego mentalnie oraz technicznie. Poniżej przygotowaliśmy listę kroków, którą powinieneś wykonać przed pierwszą wizytą u terapeuty:
- Przygotuj wszelkie istotne dokumenty. Im więcej informacji o twoim stanie zdrowia otrzyma terapeuta, tym lepiej będzie mógł wykonywać swoją pracę i zindywidualizować terapię pod twoje potrzeby. Pomocne dokumenty mogą obejmować raporty z poprzednich testów psychologicznych lub ostatnie wypisy ze szpitala. Jeśli jesteś studentem, możesz również przynieść ostatnie oceny lub inne ostatnie wyznaczniki postępów.
- Zbierz listę leków, które przyjmujesz lub brałeś ostatnio. Przyjdź przygotowany z następującymi informacjami:
Nazwa leku(ów)
Dawka leku
Efekty uboczne
Dane kontaktowe lekarza (lekarzy) prowadzącego.
- Napisz notatkę z pytania i wątpliwościami odnośnie terapii. Podczas pierwszego spotkania możesz mieć wiele różnych pytań i wątpliwości. Aby zająć się wszystkimi wątpliwościami, napisz kilka notatek przypominających. Przynieś je na pierwszą sesję. Z pewnością poczujesz się mniej zagubionym i bardziej swobodnym.
- Dobrze przemyśl harmonogram następnych spotkań. Ponieważ terapia ma zapewnić ci bezpieczną przestrzeń do pracy nad sobą, należy rozsądnie gospodarować czasem. To od ciebie zależy, czy chcesz odbyć praktykę w danym dniu. Jednak pamiętaj, że niektórzy prywatni terapeuci pobierają opłaty za niestawienie się na spotkanie.